Išao sam Gospi u Olovo

Stoljećima se Mariji uzdižu molitve iz olovskog svetišta. I nikad Marija nije ostavila svoje štovatelje bez svoje zaštite i pomoći. Ostala je naša stalna zagovornica.

Na Gospojinu osvanulo je čarobno jutro. Vedro, sunčano i ugodno, a kako je zahladilo prije par dana, tako nije bilo velike vrućine. Vareš i Olovo su susjedne općine, a Varešani su štovatelji Marijini i rado se mole i pjevaju Mariji, a i rado idu Mariji u pohode. Neki su  otišli pješice, neki osobnim vozilima, a napunili smo i dva autobusa: Centrotrans Sarajevo i Globtur Međugorje udruženi voze hodočasnike preko Zvijezde, ljepotice obasjane suncem. Hodočasnika je bilo i iz drugih mjesta, ali Varešani su bili najbrojnija skupina. I vareški crkveni zbor predvodio je misno pjevanje, skladno i ugodno.

Misno slavlje predvodio je apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini (a također u Crnoj Gori i Monaku) NJ.E. msgr. Luigi Pezzuto. Uz njega je bilo desetak svećenika, a prostor ispred crkve ispunili su vjernici. Posebno su bile popunjene hladovine, kojih, hvala Bogu, ima dovoljno. Većina hodočasnika je u ispovijedi potražila izmirenje s milosrdnim Ocem i uz odgovarajuće pobožnosti stavila se u Njegove milosrde ruke.

Izgleda da se čiste duše i kolo lakše igra. Oćevski dvojac razvezao je kolo, a igrači s raznih strana pristigli, uvezali su se u jednu skladni i razigranu cjelinu. Kad bi ljudi živjeli s onoliko žara kao kad igraju kolo, mogli bi činiti čudesa.

Fra Ilija je pozvao svećenike, sestre, pjevače i druge zvanice na ručak. Uz ukusnu hranu pripremljenu i ugodno piće, razgovaralo se, pjevalo i veselilo. I onda, svatko na svoju stranu. Ja opet preko Nišićke visoravni i Zvijezde. Na nekim mjestima se još kupi sijeno (kao i na Pogari). Nekoliko manjih stada ovaca lagano se vraća prema štalama. Sunce oborilo prema zapadu, pa čudesnim sjenama prekrilo predjele uz put. I moraš se zaustaviti da uživaš u ljepoti i kažeš: Hvala ti, Bože, na ovoj ljepoti! Tako su i mnogi Varešani učinili, pa su još napravili sofru i uživali u prirodi. I nadam se da će se ponoviti, barem slijedeće godine.

Bože, hvala ti za svu ljepotu i sve tvoje darove! Gospo Olovska, prati nas i nadalje kroz život!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dan lagano ide kraju

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zašto ne uživati u Božjoj prirodi?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vareška djeca iz Italije u Olovu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolo, kolo …

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fra Ilija, čuvar svetišta

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hladovine je bilo dosta

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Profesor Sertić

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bunar je mnoge napojio

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gospo Olovska, moli za nas!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Okupljeni uz oltar

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Procesija s Gospinom slikom

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vareški zbor

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Varešani su stigli među prvima

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sve spremno za ispovijed

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nišići

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dio naše stvarnosti

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čarobno jutro

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Možeš ih osjetiti

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dvije najjače boje

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ispred izletišta

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Doli

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uz Zvijezdu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Centrotrans i Globtur

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najprozračnija autobusna stanica u Federaciji

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kroz Zvijezdu

Komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.