Završen peti Franjevački hod

11825198_921115481316350_2028267496716598352_nPropješačenih osamdesetak kilometara kroz središnju Bosnu (Vitez-Busovača-Brestovsko-Fojnica-Kreševo-Kiseljak) je predstavljalo tek prvi dio ovogodišnjeg, jubilarnog petog, Franjevačkog hoda kroz Bosnu Srebrenu. Ove godine na Franjevačkom hodu sudjelovao je pedeset i jedan framaš, uz trojicu visočkih sjemeništaraca te duhovnog asistenta fra Danijela Rajića na čelu, a među njima su i vareški framaši Boris Bošnjak i Vladimir Ruf. Drugi dio Franjevačkog hoda predstavlja odlazak u Italiju i obilazak mjesta značajnih za život sv. Franje i sv. Klare. Prvo naše odredište bio je prekrasni grad na sjeveru Italije – Padova. (1. kolovoza) Tu smo posjetili svetište sv. Leopolda, crkvu sv. Justine i baziliku sv. Ante Padovanskog. Nakon toga smo se družili na trgu Prato della Valle, a moram istaknuti i večer punu pjesme, koju smo imali sasvim slučajno zahvaljujući simpatičnom filipinskom katoličkom bendu. Zatim smo se sutradan uputili prema Asizu gdje smo obilazili brojne lokacije – baziliku sv. Franje, Franjinu rodnu kuću, crkvu Santa Maria sopra Minerva, asišku katedralu sv. Rufina te baziliku sv. Klare. U bazilici sv. Franje, točnije njenom donjem dijelu, imali smo i svetu misu koju je predvodio naš duhovni asistent, fra Danijel Rajić.

 Što se tiče smještaja, on je ove godine bio na drugom mjestu – u samostanu časnih sestara Franciscane Missionarie Gesu Bambino, i njima se od srca zahvaljujemo. Drugog dana našeg posjeta Italiji, imali smo i središnje događanje zbog kojega je i sve ovo organizirano – potpuni oprost grijeha u Porcijunkuli. Nas pedesetak, držeći se za ruke i praćeni pjesmom i gromoglasnim aplauziranjem, poljubili smo sveto tlo i uputili se u malu kapelicu gdje smo izmolili oprost. Nakon izlaska iz Porcijunkule, jedni smo drugima čestitali oprost grijeha i to je bilo vrlo emotivno. Trećeg dana našeg posjeta Italiji posjetili smo baziliku sv. Marije Anđeoske i crkvicu sv. Damjana gdje je sv. Franjo osjetio poziv da obnovi Crkvu. Zatim smo pošli u Greccio, mjesto gdje je sv. Franjo uprizorio prve žive jaslice. Tamo smo slavili božićnu svetu misu koja predstavlja nešto posebno, i to usred ljeta. Također, Greccio predstavlja, ako ne i najveću kolekciju jaslica iz cijelog svijeta koje su sve brižno katalogizirane i urađene… Isto večer, u Asizu je organizirano molitveno bdijenje sa vjernicima iz cijeloga svijeta. Posljednji dan u Asizu i Italiji, započeli smo svetom Misom na talijanskom jeziku (i čitanjima na njemačkom jeziku) s nekoliko tisuća mladih iz cijelog svijeta koji su također sudionici ovogodišnjeg Franjevačkog hoda. Nakon toga smo se zaputili u udaljeno svetište Santuario La Verna na istoimenom brdu. Tu je sv. Franjo primio stigme (svete Isusove rane). Nakon razgledavanja La Verne, otkrili smo naše “pastire i ovčice”, tj. za koga smo molili tijekom hoda i kome smo, najčešće preko posrednika, uručivali male znakove pažnje. Framaši su s pjesmom na usnama i molitvom u srcima napustili La Vernu i Italiju, te s dosta novih prijatelja, uspomena i suvenira zaključili ovogodišnji Franjevački hod. Mir i Dobro širimo!

 Vladimir Ruf

Fotografije su preuzete s portala Frame OFS, a za više njih kliknite ovdje

Komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.